• יוני 18, 2024 5:44 am

הזרקות תוך עיניות – איך זה עובד ומתי עושים?

יעל שפירא

נכתב על ידי יעל שפירא

דצמ 17, 2021

ישנם מצבים רפואיים הדורשים הזרקות תוך עיניות, כלומר הזרקות המבוצעות ישירות לגלגל העין. למרות אי הנעימות שבזריקה תוך עינית, מדובר בטיפול חשוב והכרחי אשר יכול להציל את הראייה לאנשים רבים.

הזרקות תוך עיניות משמשות כיום לצורך טיפול בניוון מקולרי, חסימה ורידית ברשתית ורטינופתיה סוכרתית. התרופות בהן משתמשים עשויות להיות שונות, זאת בהתאם למצב הרפואי. הן עשויות לכלול מעכבי חלבונים, סטרואידים ואנטיביוטיקה. כאשר מדובר בניוון מקולרי מקובל להשתמש בתרופות המפחיתות את צמיחת כלי הדם הלא תקינים בעין – אלו הן תרופות נוגדות חלבונים; הן חוסמות את החלבון המעודד צמיחת כלי דם. לעתים ישנו שימוש גם בתרופות אנטי דלקתיות, בעיקר עבור רטינופתיה סוכרתית וחסימה ורידית ברשתית.

סוג התרופה ומשך הטיפול נקבעים על ידי הרופא והמטפל בהתאם למצב הרפואי. טיפולים עושים להימשך חודשים, שנים ואפילו כל החיים במקרה של ניוון מקולרי.

כיצד מבצעים הזרקה תוך עינית

אנשים רבים נלחצים מעצם המחשבה על הזרקה תוך עינית, בפועל מדובר בהליך מהיר הנמשך מספר דקות. פעולת ההזרקה עצמה נמשכת רק כמה שניות והכמות המוזרקת היא כטיפה בודדת.

  • ההזרקה מבוצעת בשכיבה על מיטת טיפולים.
  • בטרם ההזרקה מבוצעת הרדמה לעין, זאת באמצעות טיפות עיניים.
  • לאחר מכן משתמשים בחומר חיטוי על מנת לנקות את העיניים והעפעפיים ולמנוע זיהומים.
  • באמצעות מפסק עפעפיים שומרים על העין פתוחה.
  • מתבצע חיטוי נוסף של אזור ההזרקה בלחמית העין.
  • הרופא מבצע את ההזרקה.

למרות החששות בפועל סביר להניח שלא תרגישו שום כאב. לעתים ההזרקה גורמת לדימום חיצוני על פני הלחמית. דימום זה נספג בתוך כמה ימים ואינו מצריך טיפול. בשעות שלאחר הזרקה אתם עשויים להרגיש תחושת צריבה בעין; ניתן להקל עלייה באמצעות טיפות עיניים מתאימות. כמו כן אתם עשויים לראות נקודות שחורות בשדה הראייה, גם הן נעלמות תוך 48 שעות.

לאחר ההזרקה חשוב לשמור על היגיינה סביב העיניים ולהימנע ממגע עם ידיים או ממחטות לא נקיות. יש להימנע מהכנסת מים לעין למשל 48 שעות. בנוסף יש להימנע מברכות שחייה, ים או ביקור במקווה במשך 3 ימים. אין להשתמש בעדשות מגע עד 5 ימים מיום ההזרקה.

תופעות לוואי

תופעות לוואי משמעותיות הן דבר נדיר המתרחש באחת לכ 2000 מקרים. תופעות הלוואי האפשרויות עלולות להיות זיהום תוך עיני, תגובה דלקתית שאינה זיהומית, דימום לחלל הזגוגית ופגיעה בעדשה. הסכנה המרכזית, וגם הנדירה ביותר, היא זיהום תוך תוך עיני הדורש טיפול אינטנסיבי.

במידה ובסמוך להזרקה או בימים שאחריה מופיעים כאבים עזים, אודם ונפיחויות או ירידה חדה בראייה יש לפנות באופן מיידי לרופא עיניים.

יעל שפירא

יעל שפירא

יעל שפירא - יעל היא הכותבת הראשית של אתר אינטרנט limudim.org

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר שלנו? לחצו על הקישור הזה למעבר לצאט ישיר עם מנהלי האתר!

דילוג לתוכן