• מאי 22, 2024 12:59 am

ההבדלים הניכרים בין רופא מוהל למוהל מסורתי

יעל שפירא

נכתב על ידי יעל שפירא

נוב 5, 2021

אחד הטקסים העתיקים בעולם הוא טקס ברית המילה. טקס זה, שמזוהה יותר מכל עם בני הדת היהודית, הפך ברבות השנים לנחלת הכלל, והוא מונהג כיום גם שלא מסיבות דתיות ברחבי העולם, באופן חוצה דתות ואמונות. עם זאת, הוא עדיין נתון לביקורת רבה מצד מי שרואים בו טקס דתי גרידא, וממשיך לעורר סערות וויכוחים סביב שאלת נחיצותו הרפואית ומידת הפגיעה בתינוק רך בימים והסבל שהוא מסב לו.

האספקט הדתי בבחירת מוהל

ברית מילה המתקיימת מטעמים דתיים מתקיימת באותו אופן שהתקיימה מזה מאות שנים. ניהול הטקס ע"י מוהל או רב שאיננו רופא מתקבל כדבר מובן מאליו בקרב קהילות יהודיות בכל העולם, בעיקר בשל הניסיון הרב שצברו אלו לאורך שנים של ביצוע המילה וכללי הטקס. על פי המסורת מקיים המוהל טקס הכולל ברכות וסדר פעולות קבוע, ומסיים בהסרת העורלה לפי כל כללי ביצוע ברית המילה, בעזרת מכשירים המיועדים לכך.

הכשרת מוהל או רופא מוהל

בארץ מתקיים ויכוח ארוך שנים סביב שאלת הכשרת מוהלים ומתן רישיון מוהל לביצוע ברית מילה. בפועל, אין המקצוע נתון לפיקוח כלשהו ולמעשה יכול לעסוק בו כל מי שחפץ בכך. תפקוד על תקן שוליה למוהל מאפשר לכל מתמחה לצבור ניסיון וידע, אך אין בכך כדי לספק לו ידע חיוני למקרים בהם נחוצה עזרה ראשונה או טיפול חירום במקרים נדירים של בעיות אשר עלולות לצוץ תוך כדי ביצוע ההליך.

יחד עם זאת, גם בתחום האפור של הרישיון לעסוק כמוהל קיים מקבץ של מוהלים אשר הוכשרו ע"י הרבנות הראשית לעסוק בכך, לאחר שלמדו בקורס בסיסי אנטומיה, עזרה ראשונה וכללי ביצוע ההליך וכמובן התמחות מעשית בסיוע למוהל מומחה. אך חשוב לציין כי עדיין אינם נתונים לביקורת גוף מפקח כלשהו על עבודתם.

להבדיל מהם, רופא מוהל חייב בהכשרה רפואית מסודרתבלימודים אקדמיים ארוכי שנים וברכישת ידע בטיפול חירום והגשת עזרה ראשונה, ולרבות תיקון ברית במקרים חריגים.
על מנת לבצע ברית מילה עובר הרופא גם הכשרה ספציפית להכרת סדר פעולות ההליך. כמו כל רופא, גם מוהל רופא נתון לכללי האתיקה המחמירים ולפיקוח משרד הבריאות והרשויות האמונות על בריאות הציבור ואכיפת תקנות העבודה הבלתי מתפשרות.

ברית מילה כהליך רפואי

במרבית ארצות העולם, בקרב תינוקות שאינם יהודים, מבוצע ההליך ע"י רופא מוהל. היות וברית המילה נחשבת כמקדמת בריאות הציבור עבור מי שרואים בה אקט נחוץ, הרי שאך טבעי שהיא מתקיימת בהליך רפואי לכל דבר ועניין, וכי המוהל המבצע אותה הינו רופא המתמחה, על פי רוב, בכירורגיה, ובעדיפות כירורגיית ילדים, כירורגיה אסתטית או כירורגיה אורולוגית.

הטיעונים הנזקפים לזכות קיום ברית מילה ע"י רופא מוהל בתינוקות מתחילים בשמירה על היגיינת איבר המין והפחתת הסכנה ללקות בדלקות חוזרות בדרכי השתן עד גיל שנה, עוברים דרך מניעת מחלות עתידיות בקרב גברים ואפילו עד מניעת סרטן צוואר הרחם בקרב נשים, שנמצא כשכיח בעשרות אחוזים פחות אצל נשים המקיימות מגע מיני עם גברים נימולים, לעומת מי שאינם נימולים.

בהתייחסנו לברית מילה כאל הליך רפואי לכל דבר, ברור מדוע יעדיפו רבים לבחור ברופא מוהל לביצועה. על פי כל כללי ביצוע הליך רפואי באשר הוא, תתקיים ברית מילה תחת תנאי סניטציה מוקפדים, בקליניקה מסודרת המיועדת לכך ובמטרה למנוע זיהומים, דימומים וכדומה.

יתרון בולט, אשר נוגע להורים רבים בהעדפתם לבחור מוהל רופא, קשור לסבל הכרוך בביצוע ברית מילה עבור התינוק. על מנת לנטרל את גורם הכאב יש לעשות שימוש בהרדמה מקומית ובחומרים מאלחשים, אשר השימוש בהם מותר אך ורק לבעל רישיון לעסוק ברפואה. במובן זה יתרונו של רופא מוהל מובהק, וחשוב לדעת כי אין לכל מוהל אשר איננו רשאי לעסוק ברפואה כל הרשאה להעניק טיפול מרדים או משכך כאבים לתינוק.

רופא מוהל והטקס המסורתי

באחוזים ניכרים, הפונים לקיום ברית ע"י רופא מוהל בוחרים לקיימה מטעמים חברתיים, תרבותיים או אסתטיים. עבור רבים בחברה הישראלית והבינלאומית גם כן, זהו הלכה למעשה ניתוח אסתטי לכל דבר ועניין, שיקול אשר מנחה אותם בבחירתם וגובר על מרבית השיקולים האחרים . יחד עם זאת, ישנם הורים לא מעטים אשר בחירתם לקיים ברית מילה לתינוקם איננה מנותקת ממהות הטקס היהודי, והם רואים בה חיזוק הקשר עם המסורת היהודית והליכה בתלמה. אולם ככל שהשנים עוברות והמודרניזציה מחלחלת גם למחוזות המסורת, יותר ויותר הורים מבקשים להיעזר ברופא מוהל לקיום טקס המשלב הליך רפואי בטוח בכזה שאיננו מתעלם מכללי הטקס והמסורת.

חשוב לציין כי על פי המסורת ברית המילה היא המצווה הראשונה בה חייב כל יהודי, וכי אין היא מחויבת להתקיים ע"י רב (וכן כי מרבית המוהלים אינם רבנים כלל) והברכות בטקס ניתנות לאמירה ע"י כל גבר יהודי נימול, שהוכשר לכך. בעבור הורים אלו מומלץ לחפש רופא מוהל אשר מסכים לקיים את ההליך הרפואי התקין לצד טקס המילה כדרכו לפי המסורת, לרבות הברכות הנאמרות בו והכנסת קרובים לחדר בו מתבצע ההליך, לפחות במינימום הנדרש לסנדק וההורים.

יעל שפירא

יעל שפירא

יעל שפירא - יעל היא הכותבת הראשית של אתר אינטרנט limudim.org

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר שלנו? לחצו על הקישור הזה למעבר לצאט ישיר עם מנהלי האתר!

דילוג לתוכן