• אפריל 24, 2024 7:59 pm

דיכאון – אפשר לטפל, לסייע ולהקל

יעל שפירא

נכתב על ידי יעל שפירא

נוב 5, 2021

דיכאון היא אחת התופעות הנפשיות הנפוצות והמרכזיות ביותר שעולם הפסיכולוגיה והרפואה מתמודדים איתה בארץ ובעולם. בארץ, כול אדם רביעי סובל מהפרעת הדיכאון, ברמה כזו או אחרת.

מהו דיכאון?

"דיכאון" הוא מצב נפשי מורכב. אדם הסובל מדיכאון ירגיש ירידה במצב רוח, ועלול להרגיש מגוון של תחושות שליליות נוספות: דכדוך, מלנכוליה, חוסר אונים, חוסר תקווה, ריקנות, ייאוש, עצבות ועוד.

ברוב המקרים התחושות מופיעות בלי קשר לסיבה או גורם חיצוני, הן תהיינה קיצוניות והאדם יאשים את עצמו בצורה לא פורפורציונלית בתחושות שהוא חש.

ישנו גם איבוד עניין והנאה בתחומי חיים רבים (שינה, עבודה, אכילה, קשרים עם אנשים ועוד). אצל אדם הנמצא בדיכאון מתמשך תפקודי חיים אלו עשויים להיות משובשים.

מצב נפשי זה, נע על טווח שבקצהו האחד הדיכאון הנחווה הוא קל יחסית וקצר, ובקצהו השני הדיכאון יהיה חמור יותר וממושך.

הופעת הדיכאון יכולה להיות חד פעמית, דיכאון "שמגיע והולך לסירוגין" או מצב כרוני קבוע.

במקרים מסוימים, בעיקר כאשר הדיכאון הוא חמור ביותר ולא מטופל לאורך זמן, האדם עלול לחשוב מחשבות אובדניות ולהביא עצמו למצבים מסכני חיים.

מה ההבדל בין דכדוך זמני לדיכאון?

תחושות של דכדוך ועצבות זמנית, מהוות חלק טבעי מחיינו ולא מבטאות בעיה קלינית של דיכאון. תחושות אלו זמניות, עוצמתן שוככת עם הזמן והן קשורות באופן ישיר לסיבות מוחשיות, כמו אירועים שליליים שהאדם חווה (פיטורים, אובדן, מחלה ועוד אך גם מחוויות פחות קשות).

זאת לעומת הדיכאון הקליני, שהינו לרוב ממושך יותר, התחושות השליליות נחוות בצורה קיצונית יותר ואינן בהכרח קשורות באופן ישיר לסיבות מוחשיות חיצוניות. לעיתים קרובות הדיכאון והתחושות הקשות המגיעות עימו מפריעות לשגרת היומיום ועוצמתן לא שוככת עם הזמן.

מי יכול ללקות בדיכאון?

דיכאון אינו מצב נפשי הייחודי לקבוצת אוכלוסייה מסוימת. מדיכאון עלולים לסבול גברים ונשים, ילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים. למעשה, כול אדם יכול לחוש דיכאון, בין אם זה דיכאון חולף או מצב כרוני.

ניתן לטפל בדיכאון…

ישנם דרכי טיפול רבות ושונות בדיכאון. אין דרך אחת שהיא הטובה ביותר ולכול אדם תהיה דרך טיפול מסוימת שהיא האפקטיבית והנכונה עבורו.

אם זאת, מחקרים רבים מראים כי הדרך היעילה ביותר להתמודדות עם דיכאון היא על ידי שילוב של מספר דרכי טיפול.

דרכי הטיפול הנפוצות הן: טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, פסיכותרפיה, טיפול משפחתי, טיפול זוגי, טיפול דרך הבעה/יצירה/אומנות, הדרכת הורים, טיפול קבוצתי ועוד.

אנשי המקצוע המטפלים בתופעת הדיכאון הינם פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, אנשים המתמחים בטיפול דרך הבעה/יצירה וכדומה.

אנשי מקצוע אלו עובדים או באופן פרטי או בשירות הציבורי (קופות החולים, שירותי בריאות הנפש הנמצאים בחסות משרד הבריאות, בתי חולים ועוד). אנשי מקצוע טובים נוכל למצוא גם באופן פרטי וגם דרך המגזר הציבורי, אך ההבדל העיקרי יהיה מבחינה הכספית- לרוב מי שעובד באופן פרטי יהיה יקר יותר ממי שעובד במסגרות ציבוריות.

בין כך או כך, חשוב מאוד לבדוק כי איש המקצוע אותו תבחרו הוא בעל הסמכה מתאימה ומקצועית, והעדיפות היא למי שיש ניסיון בטיפול בדיכאון.

יעל שפירא

יעל שפירא

יעל שפירא - יעל היא הכותבת הראשית של אתר אינטרנט limudim.org

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר שלנו? לחצו על הקישור הזה למעבר לצאט ישיר עם מנהלי האתר!

דילוג לתוכן