• יוני 18, 2024 5:36 am

מה זה השתלת קרנית? כל מה שחשוב לדעת על ההליך

יעל שפירא

נכתב על ידי יעל שפירא

יונ 3, 2023

ניתן לבצע כיום השתלת קרנית בזמן קצר יחסית ולקבל במרבית המקרים תוצאות טובות מאוד. בנוסף, עם התפתחות הטכנולוגיה בתחום גם זמן ההחלמה מהניתוח התקצר משמעותית ומאפשר הגעה לתוצאות מבטיחות וחיוביות תוך זמן קצר עם סיכוי נמוך לסיבוכים.

הקרנית היא למעשה חלקה השקוף והקדמי של העין. אפשר לדמות את הקרנית לחלון שחודר דרכו אור לחלקה האחורי של העין. חדירת האור היא זו שמאפשרת לנו לראות. כדי לראות כראוי על הקרנית להיות שקופה. במקרים מסוימים שנגרמים בשל סיבות מגוונות, הקרנית הופכת לעכורה. לרוב, תהליך זה אורך זמן ארוך ולא בבת אחת וככל שהקרנית נהיית עכורה, כך גם ישנה פגיעה משמעותית בראייה שהופכת למעוותת, כהה, ומטושטשת. בחלק מהמקרים, הפגיעה בקרנית כה קשה עד שהפציינט הופך לעיוור כמעט לחלוטין.

שווה גם לקרוא: בשנת 2019 דווח לראשונה על השתלת קרנית שהתקבלה מתאי גזע

מה הגורמים למצב הרפואי בו נדרשת השתלת קרנית?

חבלות, זיהומים, פציעות, מחלות שונות בקרנית, מחלות בעין שיוצרות עיוות בקרנית והליכים רפואיים שונים בעיניים יכולים ליצור נזק בקרנית. פגיעות מסוג זה בקרנית גורמות במקרים מסוימים לבצקת שפוגעת בראייה.

במקרה בו ישנה פגיעה בקרנית חשוב לגשת למומחה בתחום הקרנית על מנת שיבצע בדיקה מקיפה בה יוכל לאבחן את מצבה של הקרנית ולהחליט אם ניתן לשפר את הראייה בעזרת עזרים כמו משקפיים וכו' או בעזרת טיפול אחר, או שאין מנוס מלבצע ניתוח השתלת קרנית מלאכותית שיהווה את האפשרות הטיפולית הנכונה ביותר.

השתלת קרנית: מאין נלקחת הקרנית?

הקרנית המושתלת היא קרנית בריאה ואנושית שנלקחת מאדם שתרם את איבריו טרם נפטר או שמשפחתו הסכימה לתרום את איבריו. לפני לקיחת הקרנית מבוצעות בדיקות מקיפות על מנת לוודא כי הקרנית מתאימה להשתלה, בריאה וכי האדם שתרם את הקרנית אינו לוקה במחלות זיהומיות שונות כמו איידס או צהבת. חשוב לציין בהקשר זה כי בשונה מבניתוחי השתלת איברים אחרים, במקרה של השתלת קרנית חלקית, סוג הדם של התורם והנתרם אינו רלוונטי כלל ליכולת לבצע את הניתוח.

מהרשת: הושתלו קרניות עיני האחים יניב שנרצחו בפיגוע בחווארה

האם השתלת קרנית היא ניתוח מסוכן?

חשוב לדעת כי בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום השתלת הקרנית. ניתן לבצע כיום השתלת קרנית בזמן קצר יחסית ולקבל במרבית המקרים תוצאות טובות מאוד. בנוסף, עם התפתחות הטכנולוגיה בתחום גם זמן ההחלמה מהניתוח התקצר משמעותית ומאפשר הגעה לתוצאות מבטיחות וחיוביות תוך זמן קצר עם סיכוי נמוך לסיבוכים. בנוסף, בשנים האחרונות ניתן לבצע ניתוח השתלה חלקי שמתרכז בחלק הפגוע בלבד של הקרנית, דבר שמקל עוד יותר על ההחלמה ומפחית בעיות וסיבוכים, כמו גם מאפשר שימוש בפחות תפרים.

לסיכום

ההתפתחות הטכנולוגית בתחום רפואת העיניים מאפשרת לבצע ניתוח השתלת קרנית אפקטיבי, בזמן החלמה קצר ועם תוצאות מצוינות. למידע נוסף אודות התלת קרנית וייעוץ עם רופא עיניים מנתח מומחה קרנית גלשו לאתר אינטרנט מומלץ בקישור הזה.

יעל שפירא

יעל שפירא

יעל שפירא - יעל היא הכותבת הראשית של אתר אינטרנט limudim.org

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר שלנו? לחצו על הקישור הזה למעבר לצאט ישיר עם מנהלי האתר!

דילוג לתוכן