• מאי 22, 2024 1:31 am

בלפריטיס: מחלת עיניים נפוצה, אך קשה לזיהוי

יעל שפירא

נכתב על ידי יעל שפירא

ספט 17, 2023

בלפריטיס היא דלקת בשפת העפעף. זו מחלת עיניים יחסית נפוצה, אך קשה לרפאה. השלב הראשון בריפוי המחלה הוא לזהות אותה, וכאן מדובר באתגר אמיתי.

ממה נובע בלפריטיס?

לא ידועה סיבה אחת וחד משמעית להופעה בלפריטיס – דלקת בשפת העפעף. ייתכן ששימוש בטיפות עיניים שגרמו לגירוי יקדם את הופעת המחלה וייתכן שהופעת המחלה קשורה במחלת עור סביב העין. גם מנח לא תקין של העפעף – בין אם בצורה טבעית ובין אם לאחר ניתוח להרמת עפעפיים, עשוי לגרום לדלקת בשפת העפעפיים.

התסמינים לבלפריטיס:

התסמינים לבלפריטיס דומים לתסמינים של מחלות עיניים אחרות: אי־נוחות בעיניים בעיקר בשעות הבוקר, עיניים דביקות מהפרשות, צריבה או תחושה של גוף זר בעין, פגיעה קלה בחדות הראייה, עפעפיים מגרדים, עיניים אדומות, רגישות לאור, קשקשים על פני הריסים, שפת העפעפיים נפוחה ואדומה ובלוטות חלב סתומות או מלאות בחומר שמזכיר שעווה.

כיצד יש לטפל בבלפריטיס?

שימוש יומיומי במגבונים לניקוי העפעפיים, שנמכרים בבתי המרקחת ללא ירשם רופא, יכול לסייע בטיפול בדלקת ולהקל את תחושת הצריבה והגרד בעין. במקרה שהדלקת כבר במצב מתפתח עיסוי של שפת העפעף עם קומפרסים חמים יכול להועיל בהקלה של תחושת אי הנוחות, וגם לסייע בניקוז בלוטות החלב שככל הנראה נסתמו.

טיפול שכיח בבלפריטיס הוא שימוש בתחליפי דמעות ללא חומרים משמרים, אך אין עדויות מחקריות לכך.

הטיפול בבלפריטיס יתבסס גם על שימוש באנטיביוטיקה; אומנם זו איננה מחלה מדבקת או זיהומית, אך כיוון שהיא גורמת לצמיחה מהירה של חיידקים בסביבת העין, יש להגן על העין מפניהם.

טיפולים נוספים שיעשו על ידי רופא בלבד במקרה שבלוטות השומן שעל שפת העפעף סתומות ומודלקות: ניקוי יסודי של שפת העפעף עם מברשת סיבובית או שימוש בפינצטה ייעודית לניקוז בלוטות החלב ופתיחתן.

מדוע יש לטפל בבלפריטיס?

דלקת בשפת העפעף עלולה לפגוע באיכות ובכמות הדמעות ובכך לפגוע בבריאות ובניקיון העין; כמו כן, היא עלולה לגרום ליובש בעיניים ובכך לפגוע בבריאות העין ובאיכות הראייה.

הזנחה של בלפריטיס והתפתחות הדלקת לדלקת קשה, עלול לגרום לצמיחה של כלי דם לא תקינים על קרנית העין ובהמשך להידקקות הקרנית ובמצבים חמורים גם לניקוב הקרנית.

סיכום:

אם אתם חשים בתחושת אי נוחות בעיניים או בפגיעה באיכות הראייה, אל תזניחו את העניין בתקווה שזה יעבור מעצמו – גשו לרופא עיניים ובקשו ממנו אבחון וטיפול מתאים. העיניים הן ללא תחליף! למידע נוסף אודות בלפריטיס וטיפול בעיניים יבשות גלשו לאתר המרכז לטיפול בעיניים יבשות הרצליה.

יעל שפירא

יעל שפירא

יעל שפירא - יעל היא הכותבת הראשית של אתר אינטרנט limudim.org

אין תגובות

רוצים לפרסם מאמר באתר שלנו? לחצו על הקישור הזה למעבר לצאט ישיר עם מנהלי האתר!

דילוג לתוכן