נרשמים
התחבר
aa שם משתמש:
סיסמא:
זכור אותי?
עדיין לא חבר באתר ? הרשם עכשיו!
הודעות אחרונות בפורום
סיכומים
קבצים חדשים
קבצים פופולרים

לימודים > המרכז הבינתחומי > מועדון הדבייט > מועדון הדבייט הרצליה - קלסר סיכומים > הבאסקים בספרד

תגובה
 
כלי נושאים חפש בנושא זה תן ניקוד לנושא
  #1  
ישן 14.06.2004, 16:56
גיא נשר גיא נשר אינו מחובר
Administrator
 
תאריך הצטרפות: Jan 2004
הודעות: 206
ברירת מחדל הבאסקים בספרד

באסקים (בספרדית: Vascos), הינם בני עם היושב ברובו בצפון ספרד , והקדומים שבתושבי חצי האי האיברי. במשך שנים ארוכות נאבקו הבאסקים על עצמאותם , אולם ב-1931, עם הדחת המלך הספרדי אלפונסו ה-13 , והקמת הרפובליקה הדמוקרטית הספרדית, נחלקו הבאסקים בשאיפותיהם הלאומיות. מחוזות מסויימים שאפו למעמד אוטונומי כחלק מהרפובליקה ואחרים שאפו להפיל את הרפובליקה וסייעו למעשה לכוחותיו של פרנקו . ב-27 באפריל 1937, כחלק מהסיוע הנאצי לכוחות הפשיסטיים של פרנקו במהלך מלחמת האזרחים, הפציצו עשרות מטוסים גרמניים את העיירה הבאסקית גרניקה, תוך זריעת הרג והרס נוראיים מחיקתה של גרניקה היתה בעיני הבאסקים סמל ללאומיות הבאסקית ולסבל של עם זה. נצחונו של פרנקו והשתלטות הפשיסטים על ספרד הרעו את מצבו של העם הבאסקי. הזכויות האוטונומיות ניטלו ממנו, וכל נסיונות המאבק לשחרור דוכאו ביד קשה. רבים מבני העם הבאסקי עזבו את מולדתם בתקופה זו.אט"א (ETA, Euskadi Ta Azkatasuna) נוסדה מתוך המפלגה הבאסקית הלאומית, מפלגה שנוסדה ב-1894. ב-1959, פרשו מהמפלגה חברים שהתנגדו להימנעותה של המפלגה מכל מאבק אלים לשחרור והקימו את המחתרת המחתרת המרקסיסטית אט''א (אוזקדי טה אסקטסונה – המולדת והחופש הבאסקיים) נוסדה ב-1959. מטרת המייסדים היתה להקים מדינה באסקית עצמאית בשמונה מחוזות בצפון ספרד ובדרום-מערב צרפת. הארגון סבל מרדיפות קשות בתקופת פרנקו, שכללו מעצרים נרחבים, מכות ועינויים. ב-1961 פתחה אט"א בפעולות טרור שכללו רציחות של קצינים גבוהים בצבא ספרד, שופטים ופקידי ממשלה, וכן פיצוץ מכוניות תופת בערים ספרדיות - שעל רובן נתקבלו התרעות מוקדמות. פעולת הטרור המוצלחת ביותר של המחתרת היתה חיסולו רה"מ לואיס קררו בלנקו, סגנו של פרנקו ומי שיועד לרשת אותו (1973). כיום משוייכת אט"א למיעוט קיצוני ומיליטנטי בקרב הבסקים אשר אינם מאמינים בשאיפת העצמאות על דרך דיאלוג אלה נוקטים באלימות .

לאחר מותו של פרנקו ב-1975 וחידוש הדמוקרטיה הספרדית חזרו הבאסקים ליהנות ממידה רבה של אוטונומיה תרבותית ומנהלתית – לרבות שימוש בשפתם ועידוד לפולקלור המקומי. עם חידוש הדמוקרטיה, שוחררו רבים מעצורי המחתרת על-ידי הממשלה הספרדית החדשה. למרות זאת, חידשה אט"א, ששאפה להיפרדות מלאה מהמדינה הספרדית, את פעילותה ביתר שאת. אט"א, שנהנתה עד אז מפופולריות לא מעטה עקב היותה האופוזיציה היחידה לפרנקו, איבדה את התמיכה והפכה שנואה על הציבור הספרדי כולל בקרב באסקים רבים. בין פעולותיה הבולטות לאחר חידוש הדמוקרטיה, היו פיצוץ בסופרמרקט בברצלונה ב-1987, שגבה 21 קורבנות, וניסיון לחסל את מנהיג המפלגה השמרנית, חוסה מריה אסנר, ב-1995.

הסכם השלום עם המחתרת האירית שנחתם בצפון אירלנד ב-1998 ולחץ כבד של הציבור הספרדי, אילצו את אט"א להכריז על הפסקת אש באותה שנה. המגעים עם הממשל במדריד העלו חרס, ולאחר כשנה חזרה אט"א לדרך הטרור. מאז ההתנקשות הראשונה של אט"א ב-1968, נהרגו בפעולות המחתרת למעלה מ-800 בני אדם. כיום משוייכת אט"א למיעוט קיצוני ומיליטנטי בקרב הבסקים אשר אינם מאמינים בשאיפת העצמאות על דרך דיאלוג אלה נוקטים באלימות .

ב-1978 נוסדה הזרוע הפוליטית של הארגון, הרי בטסונה (Herri Batasuna). מאז שמרה המפלגה על ייצוג קבוע בפרלמנט, עד שהוצאה סופית מחוץ לחוק ב-2003, עקב תמיכתה בפעולות אט"א.

הארגון נתמך בסיוע באימונים והדרכה על ידי לוב, אלג'יר, לבנון וניקרגואה. בנוסף, עומד עומד בקשר הדוק עם אנשי המחתרת האירית (איי-אר-אי). כמו כן, כמה מאנשי הארגון זכו למקלט בקובה ובמדינות נוספות באמריקה הדרומית. למימון פעולותיהם אנשי המחתרת הבאסקית שודדים בנקים, עוסקים בסחר בסמים וסוחטים כספים מעסקים באזורים הבאסקיים.

בשנים האחרונות, ובעיקר מאז פיגועי ה-11 בספטמבר בארה''ב, נקטו שלטונות ספרד צעדים רבים שנועדו לפגוע באט''א. בין השאר, נעצרו עשרות מפעילי הארגון. מכה קשה נוספת ספג הארגון מהקפאת נכסיו באירופה. באחרונה הוצאה בטאסונה, הזרוע הפוליטית של המחתרת, אל מחוץ לחוק בספרד. כמו כן, אט''א מופיעה ברשימת ארגוני הטרור של מחלקת המדינה האמריקנית.
''ספרד ניסתה להתמודד עם הבאסקים על ידי הליכה לקראת הדרישות הפוליטיות שלהם''

כאשר מדברים על הטרור בספרד, צריך להבדיל בין הטרור הבאסקי לבין טרור זר שבוצע בספרד. עם הטרור הבאסקי מתמודדת ספרד בכמה דרכים:

1. ברמה הפוליטית ניסתה ממשלת ספרד ניסתה להתמודד עם הבאסקים על ידי הליכה לקראת הדרישות הפוליטיות שלהם. למחוזות הבאסקים בספרד ניתנה אוטונומיה רחבה מאוד ועובדה זו הקהתה את הפופולריות של אט”א בקרב האוכלוסיה.

2. במישור המשטרתי-צבאי-מודיעני משקיע ספרד מאמץ גדול כדי למנוע פיגועים. היתה תקופה שאט”א מצאו מקלט בדרום צרפת, שעד לפני כ-15 שנה סירבה להסגיר טרוריסטים באסקים. באותה תקופה היה לאט”א בסיס פעולה נוח בצרפת. ואולם, בשנים האחרונות צרפת משתפת פעולה עם ספרד.
''אם הפיגועים היום בוצעו על ידי אט”א יש לשער שהדבר יגרום לתסיסה נגד הארגון ואפילו לחיסולו''

בנוסף, היתה תקופה שממשלת ספרד ביצעה פעולות שחורות ולא לגיטימיות נגד אנשי אט''א. בשנות ה-80 הקימו אנשי ביטחון ספרדים ארגון טרור שפעל נגד אט''א. הארגון הורכב בעיקר מאנשי מודיעין והוא אחראי לחיסולים של כמה מאנשי אט”א. כשהתגלה העניין היה סקנדל גדול בספרד, המעורבים הועמדו לדין והתופעה נפסקה.אורית
קבצים מוצמדים
סוג קובץ doc ספרד.doc (32.5 קילובייט, 1 הצגות)
השב עם ציטוט
תגובה


גולשים הצופים כרגע בנושא זה: 1 (0 חברים ו 1 אורחים)
 
כלי נושאים חפש בנושא זה
חפש בנושא זה:

חיפוש מתקדם
דרג נושא זה
דרג נושא זה:


כל הזכויות שמורות © 2004-2006 לאתר לימודים Powered by: vBulletin
אודות דף הבית לימודים בחול ימים פתוחים מלגות מוסדות לימוד מסלולי לימוד סיכומים מגזין פורומים